Jak nabyć działkę a potem zostać działkowcem

Na samym początku trzeba odpowiedzieć sobie na najważniejsze pytanie. Działkę można jedynie wydzierżawić tym samym nie można jej kupić.

Od czego zacząć. Po pierwsze należy zawrzeć umowę przekazania prawa do działki z jej poprzednim użytkownikiem. Nie trzeba to robić u notariusza, ale podpisy pod umową muszą być poświadczone notarialnie. Obowiązkiem zbywcy działki jest złożenie do zarządu Rodzinnych Ogródków Działkowych wniosku o zatwierdzenie umowy. Zarząd ma dwa miesiące na ustosunkowanie się do wniosku. Jeśli w ciągu dwóch miesięcy nie wniesie sprzeciwu prawo do korzystania do działki przejdzie na nas.

Jaki jest koszt.

Płacimy jedynie za znajdujące się na działce zabudowania i nasadzenia. Ceny zależą od wielkości samej działki, stanu w jakim się znajduje,położenia. Ceny wahają się od kilku do kilkunastu tysięcy. Do tego musimy pamiętać aby opłacić podatek od czynności cywilnoprawnych w wysokości 2 proc.

Natomiast dzierżawiąc działkę bezpośrednio od Zarządu ponosimy jedynie koszt wpisowego w kwocie od 120-300 zł.

Jeżeli już przebrnęliśmy przez tę najważniejszą procedurę i staliśmy się działkowcem to co możemy na działce zrobić.

Może być kanalizacja, elektryczność. Jeżeli nie było wcześniej możemy wykopać studnię. Wolno Nam wybudować małą altankę do 35m ² z tarasem lub gankiem.

Możemy uprawiać warzywniak, hodować kwiaty, założyć tunel foliowy, zbudować zbiornik wodny ( basen,oczko wodne, brodzik, ustawić pergole, murki kwiatowe.